FinansowyMarket.com.pl

Wszystko o finansach


Kredyt hipoteczny – czy służy jedynie do zakupu domu lub mieszkania?

Kredyty hipoteczne kojarzą nam się głównie z kupowaniem domu lub mieszkania. Rzeczywiście, takie jest ich podstawowe przeznaczenie. Nie oznacza to jednak, że nie istnieją również inne możliwości. Wiele zależy tutaj od konkretnej oferty kredytu hipotecznego, ponieważ to ona określa, w jaki sposób można spożytkować środki. Warto jednak wiedzieć, że nabycie nieruchomości teoretycznie nie jest jedyną opcją, jeśli chodzi o wykorzystanie wspomnianego dodatkowego źródła finansowania. Ta kwestia może mieć duże znaczenie z perspektywy osób, które poszukują rozwiązań przeznaczonych na inne cele niż zakup mieszkania, czy też domu.

Na samym początku warto wspomnieć, że istnieje naprawdę sporo wariantów w przypadku kredytów hipotecznych. Przykładowo istnieją chociażby kredyty konsolidacyjne hipoteczne – ich celem jest połączenie istniejących zobowiązań bankowych w jedno, a hipoteka służy tutaj jako zabezpieczenie spłaty należności. Jest to zresztą charakterystyczna cecha kredytów hipotecznych – stanowią one zatem bardzo poważną decyzję, ponieważ niewywiązywanie się z umowy z bankiem skutkować może utratą nieruchomości.

Niemniej jednak warto pamiętać o tym, że kredyty hipoteczne mogą być przeznaczone również na takie cele jak budowa nieruchomości, nabycie garażu, remont domu lub mieszkania, adaptacja poddasza, czy też zakup działki na cele budowlane. Jak więc widać, możliwości są tutaj całkiem spore. Nie ma się zresztą czemu dziwić – rynek dopasowuje się bowiem do potrzeb potencjalnych klientów, które mogą być przecież bardzo zróżnicowane. Dlatego właśnie nie należy zakładać, że kredyty hipoteczne służą jedynie do zakupu nieruchomości mieszkalnej. Jest to bardzo rozpowszechniony wariant, ale zawsze warto przeanalizować dokładnie dostępne propozycje. To od ich konstrukcji zależy bowiem, na co będzie można wydać środki pochodzące z kredytu hipotecznego.

Kredyty hipoteczne cieszą się ogromną popularnością, ponieważ wiele osób pragnie realizować swoje marzenia o posiadaniu własnego domu, czy też mieszkania. Niewątpliwie warto jednak mieć na uwadze, że nie jest to jedyne zastosowanie tego rodzaju dodatkowych źródeł finansowania. Ostatecznie wszystko zależy od umownych ustaleń z instytucją bankową.