FinansowyMarket.com.pl

Wszystko o finansach


Kredyt konsolidacyjny

W obecnych czasach możemy kupić czy zdobyć niemal wszystko. Jedyną przeszkodą w osiągnięciu danego dobra lub celu są ograniczenia finansowe. Nie każdego stać, bowiem na to, aby przeznaczać pieniądze na realizację własnych marzeń. W związku z tym wielu ludzi decyduje się na kredyt. Problem pojawia się w momencie, gdy spłata zadłużeń zaczyna przerastać możliwości kredytobiorcy. Jak sobie poradzić z kilkoma zobowiązaniami na raz? Pomocną dłoń poda Ci portal finansowy 17bankow.com.

W takim przypadku pomocnym rozwiązaniem może okazać się kredyt konsolidacyjny. Jego zaletą jest fakt, że płacąc jedną, comiesięczną ratę, spłacamy wszystkie nasze zadłużenia. Warto wiedzieć, że konsolidacja wszystkich zobowiązań nie jest konieczna. Trzeba, zatem zastanowić się, czy taka opcja opłaca się w przypadku każdego z kredytów, czy może lepiej jest nadal spłacać niektóre z nich na dotychczasowych warunkach.

Po połączeniu zobowiązań finansowych, spłaca się zadłużenie wobec jednej, konkretnej instytucji finansowej. Wydłuża się okres kredytowania, co powoduje, że rata może być dużo niższa od dotychczasowych obciążeń. Trzeba jednak zadawać sobie sprawę, że dłuższy okres spłaty, nieodłącznie wiąże się z większą kwotą całkowitą kredytu.

Zdolność kredytowa

Niestety, wbrew pozorom, kredyt konsolidacyjny, nie jest przyznawany automatycznie. Mimo, iż przed udzieleniem każdego kredytu, bank wnikliwe weryfikuje zdolność kredytową potencjalnego kredytobiorcy, w przypadku konsolidacji wymagana jest odrębna weryfikacja. Bank wymaga przedstawienia kilku dokumentów, np. dokumentu potwierdzającego tożsamość, wysokość osiąganych dochodów, formę zatrudnienia czy związanych z konsolidowanymi zobowiązaniami (np. umowy kredytowe). Bardzo ważną kwestią jest także historia kredytowa dłużnika, która nie może budzić wątpliwości, co do jego wiarygodności.

Ważne kwestie przy wyborze kredytu konsolidacyjnego

Aby odpowiednio wybrać kredyt konsolidacyjny, należy złożyć dokumenty w kilku bankach, podając przy tym te same założenia, Przy weryfikacji ofert poszczególnych instytucji finansowych, można oprzeć się na rankingach dostępnych w sieci. Powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • wysokość raty po konsolidacji
  • całkowitą kwota do spłaty
  • nowy okres spłaty
  • prowizję za udzielenie kredytu
  • Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO)
  • konsekwencje w przypadku nieterminowych spłat
  • wymagane zabezpieczenia

Kredyt konsolidacyjny niesie za sobą szereg korzyści, aby jednak poprawić swoją sytuację i zapewnić sobie płynność finansową, należy zwrócić uwagę na wszystkie powyższe czynniki. Warto pamiętać, że jest to jedynie sposób na odciążenie od dotychczasowych zobowiązań, a nie sposób na wyjście z poważnych kłopotów finansowych.