FinansowyMarket.com.pl

Wszystko o finansach


Lokaty długoterminowe – co warto o nich wiedzieć?

Lokaty długoterminowe wzbudzają bardzo duże zainteresowanie klientów, ich oprocentowanie jest bowiem na ogół wyższe niż w przypadku ich krótkoterminowych odpowiedników. Czy jednak rzeczywiście warto w nie inwestować, czy też są one opłacalne jedynie w pewnych okresach?

Co przyciąga w lokatach długoterminowych?

Próba odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego warto inwestować w długoterminowe lokaty bankowe zazwyczaj sprowadza się do zwrócenia uwagi na wysokość ich oprocentowania. Nie jest to wcale argumentacja przypadkowa. Banki liczą na to, że klienci powierzą im swoje pieniądze na dłużej pozwalając na swobodne obracanie nimi, są więc skłonne nagrodzić te osoby, które decydują się na taki krok.

Innym argumentem przemawiającym za tym, aby zainteresować się tego rodzaju lokatami jest bezpieczeństwo, które jest nam przez nie gwarantowane. Również inne formy inwestowania takie, jak choćby gra na giełdzie, wymagają czasu, aby można było mówić o rzeczywistym sukcesie, jaki niosą za sobą, nie można się jednak nie zgodzić z tym, że wiążą się ze znacznie większym ryzykiem. Tu jest ono minimalne i wiąże się raczej z sytuacjami mającymi wpływ na nasze życie, jeśli bowiem sami nie zerwiemy lokaty, będziemy mogli liczyć na odsetki od powierzonej bankowi kwoty.

Kiedy inwestować w lokaty długoterminowe?

Chcąc zainwestować w długoterminowe lokaty bankowe w pierwszej kolejności warto upewnić się, że mówimy o środkach finansowych, które nie będą nam potrzebne w najbliższej przyszłości. Jeśli zdajemy sobie sprawę z poważnego ryzyka zerwania lokaty, najlepiej nie podejmować go. Nie zaszkodzi również przestrzegać jednej z zasad inwestowania mówiącej o tym, że lokatom o długim terminie sprzyjają wysokie stopy procentowe i niska inflacja. Owszem, mówimy o czynnikach, które niełatwo jest prognozować, warto jednak śledzić doniesienia ekonomistów, niekiedy bowiem wstrzymanie się z decyzją przez kilka tygodni może doprowadzić do tego, że nasz zysk zwiększy się nawet o kilkanaście procent. Nie zaszkodzi również, jeśli przed ulokowaniem pieniędzy w banku przeanalizujemy aktualny ranking lokat, może się bowiem okazać, że zupełnie nowa propozycja jednej z instytucji finansowych jest atrakcyjniejsza od tego, co obecnie budzi naszą ciekawość.