FinansowyMarket.com.pl

Wszystko o finansach


Lokaty długoterminowe – co warto o nich wiedzieć?

Lokaty długoterminowe wzbudzają bardzo duże zainteresowanie klientów, ich oprocentowanie jest bowiem na ogół wyższe niż w przypadku ich krótkoterminowych odpowiedników. Czy jednak rzeczywiście warto w nie inwestować, czy też są one opłacalne jedynie w pewnych okresach?

Co przyciąga w lokatach długoterminowych?

Próba odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego warto inwestować w długoterminowe lokaty bankowe zazwyczaj sprowadza się do zwrócenia uwagi na wysokość ich oprocentowania. Nie jest to wcale argumentacja przypadkowa. Banki liczą na to, że klienci powierzą im swoje pieniądze na dłużej pozwalając na swobodne obracanie nimi, są więc skłonne nagrodzić te osoby, które decydują się na taki krok.

Innym argumentem przemawiającym za tym, aby zainteresować się tego rodzaju lokatami jest bezpieczeństwo, które jest nam przez nie gwarantowane. Również inne formy inwestowania takie, jak choćby gra na giełdzie, wymagają czasu, aby można było mówić o rzeczywistym sukcesie, jaki niosą za sobą, nie można się jednak nie zgodzić z tym, że wiążą się ze znacznie większym ryzykiem. Tu jest ono minimalne i wiąże się raczej z sytuacjami mającymi wpływ na nasze życie, jeśli bowiem sami nie zerwiemy lokaty, będziemy mogli liczyć na odsetki od powierzonej bankowi kwoty.

Kiedy inwestować w lokaty długoterminowe?

Chcąc zainwestować w długoterminowe lokaty bankowe w pierwszej kolejności warto upewnić się, że mówimy o środkach finansowych, które nie będą nam potrzebne w najbliższej przyszłości. Jeśli zdajemy sobie sprawę z poważnego ryzyka zerwania lokaty, najlepiej nie podejmować go. Nie zaszkodzi również przestrzegać jednej z zasad inwestowania mówiącej o tym, że lokatom o długim terminie sprzyjają wysokie stopy procentowe i niska inflacja. Owszem, mówimy o czynnikach, które niełatwo jest prognozować, warto jednak śledzić doniesienia ekonomistów, niekiedy bowiem wstrzymanie się z decyzją przez kilka tygodni może doprowadzić do tego, że nasz zysk zwiększy się nawet o kilkanaście procent. Nie zaszkodzi również, jeśli przed ulokowaniem pieniędzy w banku przeanalizujemy aktualny ranking lokat, może się bowiem okazać, że zupełnie nowa propozycja jednej z instytucji finansowych jest atrakcyjniejsza od tego, co obecnie budzi naszą ciekawość.

Ranking kredytów konsolidacyjnych.

Kredyty konsolidacyjne są bardzo ważnym produktem finansowym, który pomaga każdemu kredytobiorcy jaki znajdzie się w trudniejszej sytuacji. Taki produkt pozwala na zmniejszenie wysokości rat miesięcznych i otrzymanie dodatkowej gotówki na dowolny cel, jeżeli zmienimy bank udzielający kredytu. Sprawdzimy jakie są obecnie najlepsze kredyty konsolidacyjne na rynku. Na pierwszym miejscu w rankingach internetowych znajduje się kredyt konsolidacyjny oferowany przez Bank PKO BP dla nowych klientów. Jest to kredyt z oprocentowaniem w wysokości 3,46% w skali roku. Pieniądze wypłacane są na konto kredytobiorcy w dniu złożenia wniosku o kredyt. Minusem jest to, że z oferty mogą skorzystać jedynie nowi klienci banku. Miejsce drugie zajmuje również oferta Banku PKO BP. Ten kredyt konsolidacyjny oprocentowany jest na 11,6% w skali roku. Dodatkowa kwota jaką można otrzymać i przeznaczyć na dowolny cel może stanowić nawet 25% konsolidowanej kwoty. Maksymalnie można tutaj pożyczyć 120 000 złotych. Miejsce trzecie w rankingu zajęła pożyczka konsolidacyjna przygotowana przez Bank Millennium. Oprocentowanie nominalne wynosi w skali roku 14,7%. Kredyt przenoszony jest w jednym dniu. Kwota maksymalna kredytu zależy jednak od tego jak bank oceni zdolność kredytową klienta. Można skorzystać z ubezpieczenia kredytu konsolidacyjnego, które jest dosyć tanie. Numer cztery na naszej liście to kredyt konsolidacyjny oferowany przez T-Mobile Usługi Bankowe. Pożyczymy tutaj kwotę do 200 000 złotych z okresem kredytowania do 120 miesięcy. Jeżeli jest to kredyt na kwotę do 3 500 złotych, decyzja kredytowa będzie w przeciągu dziesięciu minut. RRSO wynosi tutaj 13,75%. Miejsce piąte zajął kredyt konsolidacyjny w Getin Banku. Można dobrać dodatkową gotówkę. Oprocentowanie nominalne wynosi tutaj 15,2%. Maksymalny okres kredytowania to dziesięć lat. Bank nie pobiera żadnej prowizji od środków konsolidacyjnych. Przechodzimy do miejsca szóstego. Zajmuje je kredyt konsolidacyjny w Eurobanku. Otrzymamy dodatkową gotówkę bez zwiększania raty kredytu. Kwota jaką możemy tutaj pożyczyć sięga 150 000 złotych. RRSO wynosi 20,96%.

Kredyt konsolidacyjny w Banku BGŻ BNP Paribas.

Biorąc kredyt konsolidacyjny w Banku BGŻ BNP Paribas w wysokości 70 000 złotych na okres sześciu lat, będzie nas on kosztował 25 472 złote. Raty miesięczne będą po 1 326 złotych każda. Minimalna kwota kredytu jaką udostępnia ten bank wynosi 5 000 złotych, zaś maksymalna równa jest 120 000 złotych z okresem kredytowania od jednego roku do siedmiu lat. Jest to kredyt gotówkowy jaki otrzymujemy razem z kartą kredytową i jest on przeznaczony na spłatę innych zobowiązań. Takimi zobowiązaniami mogą być kredyty i pożyczki gotówkowe, chwilówki jak również kredyty samochodowe. W tym banku nie otrzymamy kredytu na konsolidację takich zobowiązań jak kredyty związane z finansowaniem działalności gospodarczej, na kredyty mieszkaniowe i pożyczki hipoteczne, na inne kredyty konsolidacyjne, na kredyty w rachunku bankowym, jak również na spłatę zadłużeń powstałych na kartach kredytowych. Oprocentowanie nominalne wynosi tutaj od 6 do 10% w skali roku. Tytułem prowizji za udzielenie zobowiązania bank naliczy nam od 8 do 19% od pożyczonej kwoty. Nie ma tutaj żadnych opłat z tytułu opłaty przygotowawczej. Jednym z warunków skorzystania z oferty jest obowiązkowa karta kredytowa. Opłata za nią wynosi 72 złote na rok. Za każdorazowy monit od banku zapłacimy 30 złotych. Zmiana harmonogramu spłaty to opłata 40 złotych. Tyle samo będzie nas kosztować zmiana okresu kredytowania.

Czy korzystnie jest brać kredyt online?

Obecnie coraz częściej możemy zaciągnąć kredyt przez Internet, bez wychodzenia z domu.

Kredyt online to łatwy sposób pozyskania określonej sumy pieniędzy, którą możemy dać na określony i zamierzony dla nas cel a nie będzie to jakaś wysoka suma pieniężna. Wysyłając swoje zgłoszenie do firm internetowych zajmujących się takimi kredytami czekamy na odpowiedz zaledwie kilka minut.  Co ważne to nie musimy przedstawiać jakiś papierów tylko swój dowód o odpowiednim numerze seryjnym by wiadomo było, komu zostaje udzielany dany kredyt. Kredyty takie są dla ludzi, którym brakuje pieniędzy, bo nie mają stałej pracy, dlatego też tylko w taki sposób mogą dostać taką pożyczkę, która nas zadowoli. Kredyt na określoną sumę jest ubezpieczony w taki sposób by ludzie musieli go w terminie spłacać to to, że odsetki w przypadku jego nie spłacenie jest bardzo duży a co za tym idzie wtedy musimy spłacać więcej niż jest to potrzebne przez własną głupotę. Kredyt ma na celu pomagać ludziom w trudnych dla nas sytuacjach, jakie mogą zaistnieć. Warto zapoznać się pierwsze z Internetem, jeżeli ktoś ma problemy z jego obsługą. Jednak nie zawsze musimy zaciągać taki kredyt wyłącznie korzystając z Internetu. Wiele banków umożliwia klientom w ten sposób złożenie tak zwanego wstępnego wniosku. Po jego wypełnieniu jest on wysyłany do banku i tam weryfikowany. Wówczas klient na podany adres mailowy otrzymuje odpowiedź, iż na podstawie przedstawionych danych bank może mu udzielić kredytu w określonej wysokości, jeżeli jednak będzie w stanie je potwierdzić., wtedy to można zdecydować się czy chcemy kredyt czy nie. Aby go uzyskać musimy się jednak przejść do placówki banku, aby dopełnić wszystkich formalności. To z pewnością doskonałe rozwiązanie, łączące w sobie nowoczesność z tradycyjną bankowością.  Poza tym w bankach bardzo często możemy otrzymać na przykład kredyt na dowód, który także jest do uzyskania w bardzo krótkim czasie.

Kredyt na dowód to bardzo szybka forma zawierania kredytu za pomocą tylko naszego dowodu tożsamości, który potwierdzi to, że my to my i pozwoli to na to by takiego kredytu nam udzielono. Co ważne trzeba uważać na to żeby wpłacić wyznaczoną ratę kredytową w terminie, jaki wyznaczono nam do spłaty, bo w innym wypadku może być ciężko ze spłatą bardzo wysokich, co do raty odsetek, ale aby tego unikać to należy dokładnie zapoznać się z kredytem, który chcemy mieć od ręki. Takich kredytów są plusy i minusy, dlatego też warto poczytać opinie innych osób, które już taki kredyt wzięli i czy są w pełni zadowoleni z podjętych decyzji mających na celu pomoc osobom, którym brakuje czasem pieniędzy albo potrzebują je na jakiś cel na przykład na kupno kanapy lub kiedy coś nam się zepsuje i potrzebna jest ręka fachowca a jak wiadomo fachowcy biorą sobie dużo pieniędzy na naprawę a czasami coś specjalnie jeszcze zepsują żeby za naprawę było znacznie więcej do płacenia, dlatego też taki kredyt czasem jest bardzo potrzebny ludziom. Oczywiście gdy decydujemy się na taki kredyt musimy się liczyć z tym, że odsetki mogą być inne niż w przypadku innych proponowanych przez bank. Powodem tego jest to, iż tego typu kredyty mają znacznie wyższe tak zwane ryzyko kredytowe, i dlatego banki zmieniają ich oprocentowanie. Jednak w zależności od tego na jaką kwotę się decydujemy różnice mogą nie być aż tak znaczne, na pewno jednak czas w jakim uzyskamy kredyt - o wiele krótszy i bez zbędnych formalności. Wiele osób także na kredyty uzyskiwane online mówi kredyty na dowód, ponieważ po zawarciu umowy jest ona dostarczana do domu, a jedynym dokumentem, jaki należy mieć przy sobie, jest właśnie dowód osobisty.

Gdzie po kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny w Banku BGŻ BNP Paribas.

Kredyt konsolidacyjny jest kredytem jaki łączy w jeden kilka innych zobowiązań. Jego celem jest ułatwienie spłaty takiego zobowiązania. Przystępną ofertę kredytu konsolidacyjnego znajdziemy w Banku BGŻ BNP Paribas. Oprocentowanie nominalne na jakie możemy liczyć wynosi tutaj 4,99% w skali roku. Za udzielenie kredytu bank nie pobiera żadnej prowizji. Kwota jaką można skonsolidować to kwota od 30 tysięcy złotych do maksymalnie 200 tysięcy złotych. Zobowiązanie można spłacić w ratach miesięcznych od pół toku do nawet 120 miesięcy. Do skorzystania z tej oferty niezbędne jest założenie w banku rachunku osobistego. Trzeba przedstawić również oświadczenie o dochodach. Zobowiązanie można spłacić przed czasem. Decydując się na kredyt konsolidacyjny na kwotę 75 tysięcy złotych z okresem kredytowania wynoszącym 60 miesięcy Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania ma wartość 5,11% w skali roku. Raty miesięczne jakie wyliczy nam bank będą po 1 415 złotych. Całkowita kwota jaką spłacimy będzie równa 84 900 złotych. Kredyt będzie nas kosztował łącznie 9 400 złotych.

Kredyt konsolidacyjny w T-Mobile.

Druga propozycja została przygotowana przez T-Mobile Usługi Bankowe. Kredyt konsolidacyjny jaki tutaj nam oferują ma oprocentowanie wynoszące 5,99% w skali roku. Za udzielenie zobowiązania bank nie pobiera żadnego wynagrodzenia w postaci prowizji. Kwota kredytu jaką można zaciągnąć to kwoty od 10.000,00 złotych do maksymalnie 200.000,00 złotych. Okres kredytowania wynosi tutaj od 1 miesiąca do nawet 120 miesięcy. Bank wymaga, aby klient, który chce wziąć ten kredyt konsolidacyjny najpierw założył w banku rachunek i przedstawił oświadczenie o zarobkach. Zobowiązanie można bez problemu spłacić przed czasem. Dla naszego zobowiązania Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania przyjmuje wartość 6,16% w skali roku. Bank wyliczy nam raty miesięczne po 1 449 złotych każda. Daje nam to całkowitą kwotę do spłaty w wysokości 86 977 złotych. Ten kredyt będzie nas kosztował 11 977 złotych. Decydując się na to zobowiązanie koszt jaki poniesiemy z tytułu tego kredytu konsolidacyjnego będzie wyższy niż w przypadku pierwszej z ofert. Różnica będzie dosyć duża.

Związek kredytów z kryzysami finansowymi

Udzielanie kredytów w sektorze bankowości detalicznej, a także manipulacja stopami procentowymi według wielu uznanych ekonomistów, szczególnie z Austriackiej Szkoły Ekonomii prowadzi do uruchomienia czynników związanych z kształtowaniem się kryzysów finansowych praktycznie w całej przestrzeni międzynarodowej. A zatem właściwe zarządzanie stopami procentowymi może w dużym stopniu opóźniać kryzys finansowy, ale nie gwarantuje jego całkowitej eliminacji. W artykule poznasz kilka przykładów na potwierdzenie wskazanych powyżej założeń.

Jak udzielanie kredytów wpływa na funkcjonowanie gospodarki?

Przy tanim kredycie gotówkowym, czy innych rodzajach pożyczek krótko lub długoterminowych rośnie naturalnie zainteresowanie zadłużeniem na poziomie gospodarstwa domowego. Dlaczego? Przede wszystkim nawet średnia/słaba zdolność kredytowa wystarczy wtedy do pozyskania dodatkowych, tanich w spłacie pieniędzy. Tani kredyt to oczywiście niskie stopy procentowe ustalane przez Narodowy Bank Polski, a zatem słaba opłacalność lokat w bankach detalicznych. A zatem stopy procentowe (niskie/wysokie) regulują zainteresowanie oszczędzaniem lub kredytowaniem potrzeb konsumpcyjnych. Niskie stopy procentowe mają docelowo wyprowadzić gospodarkę z kryzysu, w tym z procesów deflacyjnych. Wystarczy spojrzeć na ostatnich kilka lat w Polsce, aby potwierdzić, że faktycznie stopy procentowe zadziałały w tym zakresie bardzo optymalnie. Z drugiej strony wysoka inflacja jest mocno niekorzystna dla społeczeństwa. Kształtowanie inflacji jest mocno związane z podażą pieniądza, a także z manipulowaniem stopami procentowymi. W kryzysie występują najczęściej dwa powiązane czynniki, a mianowicie bardzo wysoki wskaźnik inflacji znacząco przekraczający politykę banków centralnych i jednocześnie spore stopy procentowe, podnoszone w kilku cyklach, aby według nowoczesnej teorii ekonomii „schładzać gospodarkę”.

Praktyczny przykład z ostatniego kryzysu finansowego

Do ostatniego kryzysu finansowego doprowadziły złe kredyty na rynku nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Złe kredyty przekształcano w instrumenty rynku kapitałowego i przekazywano ryzyko do inwestorów na całym świecie, w tym do bardzo dużych instytucji, banków detalicznych, spekulantów klasy międzynarodowej, firm zainteresowanych dodatkowym zarobkiem na opcjach. Złe kredyty potwierdzano dodatkowo najwyższymi rankingami, co można podciągnąć do ogromnego oszustwa. Oczywiście nie bez znacznie były niskie stopy procentowe, polityka banków, w której nie było właściwie żadnych ograniczeń, co do udzielania kredytów. W Polsce kryzys finansowy nie zebrał dużego żniwa z prostego powodu. Bankom detalicznym zabrania się odgórnie inwestowania w mocno ryzykowne papiery, w tym instrumenty pochodne notowane w przestrzeni międzynarodowej. Dobra regulacja banków detalicznych przyczynia się do ochrony społeczeństwa przed kryzysami finansowymi, co potwierdza faktyczny stan gospodarki.

Dość wyraźna korelacja pomiędzy kredytem, a kryzysami ekonomicznymi

Korelacja pomiędzy udzielaniem taniego kredytu, szczególnie niezabezpieczonego, a występowaniem kryzysów finansowych jest zauważalna. W kraju od ostatnich lat widać presję na zabezpieczenie interesów kredytobiorców, a także na większe regulacje sektora bankowości detalicznej i firm pożyczkowych. Można zatem założyć, że manipulowanie stopami procentowymi nie wpłynie tak mocno na funkcjonowanie gospodarstw domowych nawet po pojawieniu się symptomów kryzysu finansowego. Niestety w aktualnych warunkach gospodarczych optymalizacja stóp procentowych jest odgórnie konieczna.