FinansowyMarket.com.pl

Wszystko o finansach


Pomoc banku w kłopotach finansowych.

Podpisując z bankiem umowę kredytową na przykład na zakup wymarzonego mieszkania, nie zastanawiamy się czy przez tych kilkadziesiąt lat poradzimy sobie ze spłatą zobowiązania. W euforii cieszymy się spełnieniem marzeń, tłumacząc nie raz, że co ma być to będzie. Zdarza się jednak, że w wyniku nieprzewidzianych okoliczności tracimy płynność finansową i coraz trudniej spłacać nam comiesięczne raty. Co więc można zrobić, aby uniknąć spotkania z windykatorem?

Na pomoc do…banku.

Wydawać by się mogło, że bank tylko czeka, aby za niespłacanie kredytu zabrać nam nieruchomość. Nic bardziej mylnego. Może to dziwnie zabrzmi, ale z bankiem można się dogadać.

Pomóc może tu produkt zwany restrukturyzacją kredytu. Polega ona na czasowej lub stałej zmianie warunków kredytu, a nowe warunki są dostosowywane do aktualnej sytuacji finansowej kredytobiorcy. Takie rozwiązanie daje możliwość dalszego spłacania kredytu bez ponoszenia dodatkowych kosztów w postaci odsetek za nieterminowe płatności.

Możliwe zmiany w umowie.

Jedną z najczęstszych zmian wprowadzanych przez kredytobiorców podczas restrukturyzacji kredytu jest wydłużenie okresu na jaki został zawarty kredyt. Daje to możliwość zmniejszenia comiesięcznej raty, a tym samym może poprawić płynność finansową. Jednak w związku ze zwiększeniem ilości rat będziemy musieli zapłacić więcej odsetek. Lepiej jednak w tym przypadku wybrać mniejsze zło. Kolejną istotną zmianą, którą można wprowadzić podczas restrukturyzacji kredytu jest zmiana daty wymagalności raty. Jest to doskonałe rozwiązanie w sytuacji, gdy z jakichś przyczyn otrzymujemy wypłatę w innym dniu niż podczas podpisywania umowy kredytowej. Przez opóźnienia w spłacie naliczane są dodatkowe odsetki i wysyłane do nas listowne monity za które trzeba zapłacić. Lepiej więc udać się do banku by dokonać zmian, które oszczędzą nam kłopotów w przyszłości. Innym rozwiązaniem oferowanym przez banki są „wakacje kredytowe”. Polegają one na zawieszeniu spłaty raty na okres od 3 do 6 miesięcy. Zawiesić w ten sposób kredyt można tylko w wyjątkowych sytuacjach, na przykład problemy finansowe spowodowane utratą pracy.

Jak uzyskać restrukturyzację kredytu?

W celu uzyskania restrukturyzacji kredytu trzeba udać się do banku by złożyć odpowiedni wniosek i wymagane załączniki. Należy dołączyć zaświadczenie o dochodach, oraz dokumenty określające naszą sytuację materialną. Poza tym trzeba przedstawić dokumenty z których będą wynikać nasze problemy ze spłatą zobowiązania.