FinansowyMarket.com.pl

Wszystko o finansach


Jaki rodzaj kredytu wybrać?

Zakup nowego samochodu to dla wielu osób wyzwanie, które przekracza ich finansowe możliwości, a co za tym idzie, wiąże się z koniecznością zaciągnięcia kredytu. Który z kredytów jest najbardziej opłacalny?

Pierwszym wyborem, przed którym możemy stanąć, jest dokonanie decyzji, czy będzie to kredyt samochodowy, czy gotówkowy. Kredyt samochodowy bywa bardzo często tańszy niż kredyt gotówkowy. Dzieje się tak zazwyczaj z powodu konieczności wykupienia zabezpieczenia, np. polisy AC. Mimo tych wymagań kredyt samochodowy stanowi jedno z najpopularniejszych rozwiązań, jeśli chodzi o zakup samochodu. Przy czym pamiętajmy, że mówiąc o kredycie samochodowym, mamy na myśli kredyt, za pośrednictwem, którego możemy sfinansować również inne pojazdy, takie jak motocykl, skuter, autobus czy motorówka. W skutecznym poszukiwaniu atrakcyjnych ofert pomoże nam przeglądanie poszczególnych stron internetowych oraz porównywarka kredytowa.

Jeśli zdecydujemy się na kredyt samochodowy, przyjdzie nam wybrać jeden z jego rodzajów. Dostępny jest kredyt samochodowy lub kredyt balonowy. Standardowy kredyt samochodowy polega na spłacaniu rat kapitałowo-odsetkowych. Zaciągnięta kwota przekazana jest na rachunek sprzedającego, czyli dilera lub komisu, ustanawia się też wcześniej wspomniane zabezpieczenie i plan spłat na określoną ilość lat. Kredyt taki może być udzielony na okres nawet 10 lat. Przy czym sfinansować możemy zarówno samochód używany, jak i nowy, choć w przypadku samochodów używanych bank ma zazwyczaj dodatkowe wymagania, dotyczące między innymi maksymalnego wieku samochodu.

Raty możemy spłacać w równych transzach lub ratach malejących, możliwe jest też wybranie raty balonowej, ta ostatnia dostępna jest w przypadku kredytu balonowego. W jaki sposób jest on spłacany? Zazwyczaj wpłaca się wkład własny, a następnie kredytobiorca spłaca stosunkowo niskie raty, znaczna część pożyczonego kapitału spłacana jest w ostatniej racie. Koszty takiego kredytu mogą być stosunkowo wysokie, z racji tego, że dla banku jest to pewne ryzyko, część kapitałowa jest bowiem spłacana wolniej w porównaniu do zwykłego kredytu samochodowego. Przez co, stosuje się dodatkowe zabezpieczenia w postaci ubezpieczeń lub zabezpieczeń rzeczowych. Dlatego raty balonowe nie zawsze są opłacalne. Warto wspomnieć, że ostatnią ratę możemy spłacić i tym samym wykupić samochód (możemy spłacić ją w całości lub na raty) lub zamiast spłaty, zdecydować się na zakup nowego samochodu. W takim wypadku diler wycenia nasze stare auto, a jego wartość będzie stanowiła pierwszą wpłatę na nowy samochód. Dlatego kredyt z ratą balonową to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą zakupić nowy pojazd.

Co więc wybrać? Jeśli chcemy zakupić samochód, którym zamierzamy jeździć przez wiele lat, to kredyt samochodowy będzie dobrym wyborem. Miesięczne raty będą co prawda wyższe niż w przypadku kredytu balonowego, ale sumaryczne koszty będą prawdopodobnie niższe. Jeśli jednak chcemy za jakiś czas zmienić samochód na nowy, warto wybrać kredyt balonowy, z racji tego, że część finansów będzie zamrożona na sfinansowanie nowego samochodu. Miesięczne koszty w przypadku raty balonowej będą niższe, ale całość kosztów takiego kredytu będzie wyższa. Formalności będą jednak dość podobne w obu przypadkach. Jeśli żaden z tych kredytów nam nie odpowiada, możemy zdecydować się na przykład na leasing, ta opcja również umożliwia nam wykup samochodu lub wybór nowego pojazdu po zakończeniu zobowiązania. Jak widać możliwości jest bardzo wiele.